Hayastan.republika.pl

A R M E N I A
Stolica Armenii - Erewan
Informacja dla zwiedzających Armenie

 1. Gdzie można wypocząć w Armenii?
 2. W Armenii można znaleźć domy wypoczynkowe w miejscowościach: Tsaghkadzor, Sewan, Idzewan, Dilidzan, Dzermuk, Aghweran, Arzni, Wanadzor.

 3. Gdzie można wypocząć zimą i latem w Armenii?
 4. Latem warto wybrać się do jeziora Sewan, do Dzermuk, Aghweran, Dilidzan i Tsaghkadzor. Natomiast zimą polecamy Tsaghkadzor.

 5. Jakie są sklepy w miejscowościach wypoczynkowych?
 6. Przeważnie są to sklepy spożywcze.

 7. Jakiej kategorii hotele są w Armenii?
 8. W Erewanie, jaki w innych miejscowościach są od dwóch do pięciu gwiazdkowych hoteli ( dziennie $25-$200).

 9. Jaka jest pogoda w Armenii?
 10. W Armenii zima jest łagodna lato gorące.

 11. Jaka jest pogoda w Tsaghkadzorie?
 12. Latem +25 ~ + 35. Zimą - 5 ~ -15.

 13. Jakie są ormiańskie danie?
 14. Lawasz (cienki chleb), Chleb ormiański, Tpow Tolma (gołąbki z liści winogrona), Kachambow Tolma (gołąbki z kapusty), Qjufta, Harisa, Chorowac (Szaszłyk), Qjabab, Chasz.

 15. Gdzie można w Armenii kupować pamiątki?
 16. W centrum Erewanie, w Wernisażu można kupować dzieła sztuki współczesnych artystów.

 17. Najstarszy Kościół Armeński?
 18. Najstarszy kościół to znajdujący się w Eczmiadzynie - Majr Taczar, budynek pochodzi z 301-303 roku. Świątynia istnieje 1700 lat.

 19. Czy istnieją w Armenii świątynie niechrześcijańskie?
 20. Owszem. Do dziś dzień zachowała się świątynia Garni, która pochodzi z czasów przed Chrystusowych.

 21. Co można zobaczyć w Matenadaranie?
 22. W Matenadaranie są chronione Ormiańskie ręcznie napisane dzieła, książki. Te książki są wyjątkowe i oryginalne na całym świecie. Są również chronione pierwsze drukowane książki, a nawet książki ormiańskie różnych rozmiarów- największe i najmniejsze.

 23. Gdzie można zobaczyć Chaczqar?
 24. W Armenii można w wielu miejscach spotkać chaczkary - w terytoriach kościelnych, na cmentarzach. Jednak słynnym miejscem chaczqarów jest wioska Noraduz blisko jeziora Sewan.

 25. Skąd można najlepiej zrobić zdjęcia górze Ararat?
 26. Najlepszym miejscem do robienia zdjęć jest Chor Wirap.

 27. Jaka jest waluta Armenii? Czy można w sklepach zrobić zakupy mając dolary lub euro?
 28. DRAM Waluta w Armenii nazywa się "dram". W większości sklepach nie można robić zakupy mając inne waluty niż dram, istnieją sklepy gdzie transakcja byłaby możliwa. Polecamy jednak mieć przy sobie dram i robić zakupy dramem, ponieważ w kantorach wymiana może kosztować drożej.

 29. Czy miejscach wypoczynkowych istnieją banki?
 30. W pobliżu domach wypoczynkowych nie istnieją banki jednak w pobliskich miastach istnieją zarówno banki jak i punkty wymiany waluty.

 31. Gdzie można wymieniać dram?
 32. Exchange Rates of Armenian Dram (AMD) Dram, można wymieniać w punktach wymiany dramowej, które są w Armenii łatwo dostępne.

 33. Czy jest możliwe w Erewanie używać VISA, MASTER bądź inne karty przy zakupach?
 34. Owszem, jednak takie sklepy istnieją w centrum Erewanu.

 35. Czy są w Armenii bankomaty ATM?
 36. Tak. Na ulicach: Abowian, Tigran Mec i Tumanian (transakcje umożliwia AREKSIMBANK - bepłatnie) Natomiast na osiedlach Baghramian, Komitas i na ulicy Isahakian (transakcje umożliwia bank HSBC).

 37. Czy każdy, kto wyjeżdża, na lotnisku wnosi opłatę?
 38. Każdy podróżujący wyjeżdżając z Armenii wnosi opłatę państwową w wysokości 10.000 dram (tj. ok. 20 USD).

 39. Jakie linie lotnicze realizują loty do Armenii i skąd są zorganizowane loty bezpośrednie do Erewanu?
Realizują loty do Armenii linie Rosyjskie, Ukraińskie oraz prawie z wszystkich większych miast z byłego związku radzieckiego. Ale i również realizowane są Austriackiej, Armeńskie, Brytyjskie, Kaspijskie, Syryjskie, Arabskie linie lotnicze do takich miast jak: Paryż, Frankfurt, Amsterdam, Dunaj, Ateny, Londyn, Teheran, Damaszek, Bejrut.tłumaczenie z języka ormiańskiego: Mariam Zazyan-Jaworska

Jezioro Sewan

Ormiańskie danie

Wernisaż

Eczmiadzyn - Majr Taczar

Świątynia Garni

Matenadaran

Chaczqar

Góra Ararat

Erewań - galeria zdjęć

Lotnisko ZwartnotcPRZYDATNE INFORMACJE

WIZA.
  Obywatele polscy udający się do Armenii, jak również przejeżdżający tranzytem przez ten kraj, muszą mieć wizy. Wizy można otrzymać w Ambasadzie Armenii w Warszawie (02-913 Warszawa, ul. A. Waszkowskiego 11). Można wykupić 3 - dniową wizę na lotnisku Zwartnotc w Armenii, która kosztuje 20$, a potem przedłużyć ją. Wizy turystyczne wydawane są na trzy tygodnie, koszt 50$ z możliwością przedłużenia w Oddziale Wiz i Rejestracji Cudzoziemców (OWIR) w Erewanie. W razie posiadania uszkodzonego paszportu służba graniczna może powiadomić Ambasadę RP (375010 Yerevan, Hanrapetutyan str. 44a, tel.: +374 10 54-24-93) w Erewanie w celu wyjaśnienia przyczyny uszkodzenia oraz ewentualnej wymiany dokumentu.
MELDUNEK.
  W okresie ważności wizy nie obowiązuje meldunek. Natomiast podstawą do przedłużenia legalnego pobytu jest meldunek. Jeżeli przekroczycie długość pobytu nie przedłużając wizy, trzeba będzie zapłacić przy wyjeździe 20$ plus 3$ za każdy przekroczony dzień. Zaleca się, aby podróż do Armenii odbywać drogą lotniczą. Z Polski nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego, można natomiast odbyć lot przez Moskwę, Kaliningrad, Pragę, Mińsk, Wiedeń, Frankfurt. Podróżujący samochodem mają tylko dwie możliwości przekroczenia granicy Armenii: od strony Iranu lub Gruzji.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
  Kierowcy powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Nagminnie łamane są przepisy ruchu drogowego. Nie przestrzega się zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Należy być przygotowanym na częste kontrole policyjne i niejednokrotnie nieuzasadnione i wątpliwe opłaty.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU.
  Po terytorium Armenii można poruszać się bez ograniczeń. Sieć połączeń kolejowych między miastami jest bardzo słabo rozwinięta, jednak niedogodności te rekompensują liczni przewoźnicy prywatni, oferujący tanie połączenia międzymiastowe mikrobusami. Sieć dróg utrzymana jest we względnie dobrym stanie.
PRZYDATNE INFORMACJE:
  W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy (marszrut-ki) - cena przejazdu w granicach miasta wynosi 100 AMD. W Erewanie działa też jedna linia metra (8 stacji) - cena żetonu na metro wynosi 50 AMD.
Urzędy pracują od 900 do 1700, z przerwą obiadową między 1300 a 1400. Nieduże sklepy prywatne pracują na ogół od 12 do 24 godzin na dobę.
Dniami wolnymi od pracy są soboty i niedziele.
Różnica czasu pomiędzy Polską a Armenią wynosi 3 godziny.


Wiza - (Adobe Acrobat PDF format)

Do otworzenia plików PDF potrzebny Ci będzie Acrobat / Adobe Reader, który możesz pobrać bezpłatnie ze strony producenta.


Reklama
WebMaster: Samvel ShahumyanCopyright © 2001 Hayastan.republika.pl