Hayastan.republika.pl

Jezioro SEWAN

Jezioro SEWAN

  Znajduje się wschodniej części Republiki Armenii. Jezioro Sewan to największe jezioro na Kaukazie zalicza się do najwyższych słodkowodnych jezior świata. Jezioro jeszcze przed sztucznym zmniejszeniem leżał na wysokości 1916m. powierzchnia: 1416km2, długość: 75km, średnia głębokość: 41,3m, masa wody: 58,5 miliard m3, średnia długości: 19km.

  Przy Shorzha (przybrzeżna wioska) jezioro dzieli się na Duży Sewan (powierzchnia 1032,4km2 średnia głębokość: 37,7m najwięcej do 58,7m) i na Mały Sewan (powierzchnia 383,6km2 średnia głębokość: 50,9m najwięcej do 98,7m)
  Do jeziora Sewan wpływają 28 rzeki i rzeczki m.in. gawaraget (rzeka gawar), Karczachbjur, Wardenis itd. Jest to jezioro tektoniczne. Jeszcze w trzecim tysiącleciu przed naszą erą w wyniku trzęsień ziemi stanowczo zmieniła się powierzchnia Sewan. Wyniku tychże zmian pojawiła się wyspa Sewan, a późniejsze zmiany spowodowały ,ze dziś jest półwysep.
  Na jeziorze klimat jest zmienny, np w lipcu temperatura przy brzegach sięga od 16° do 17°C, najwyżej sięga od 32°C do 35°C. W sierpniu nawet 24°C.
  Na Zachodnim i południowym brzegu średnia temperatura sięga od -7°C do -8°C najniższa temperatura sięga od -30°C do 32°C.
  Z brzegu kiedy patrzymy na Sewan woda wydaje się być niebieskozielona. Zawartość soli wynosi od 0,72% do 0,73%. Podwodne życie w jeziorze Sewan nie jest zbyt bogate. Żyją tam takie ryby jak Ishchan(Pstrąg) tzw. Książęce, Kochak, Ladoga i Siga. Na brzegu jeziora Sewan istnieją cztery instytucje ochrony i hodowli ryb, gdzie co roku wypuszczają do jeziora kilkadziesiąt milionów ryb. W Sewanie znajduje się Park Narodowy pod nazwą "Sewan". Na brzegu jeziora są domki wypoczynkowe, hotele, i bazy turystyczne.


tłumaczenie z języka ormiańskiego: Mariam Zazyan-JaworskaJezioro SEWAN - galeria zdjęć

Reklama
WebMaster: Samvel ShahumyanCopyright © 2001 Hayastan.republika.pl