Hayastan.republika.pl

A R M E N I A
Stolica Armenii - Erewan
Armenia (Hajastan) - Republika Armenii (Hajkakan Hanrapetutjun)

  Armenia jest znana jako kraj witający przyjezdnych ciepło i gościnnie. Stolicą Armenii jest Erewan, jedno z najstarszych miast świata, obchodzący w 2003 roku 2785-tą rocznicę założenia. Erewan jest nowoczesną metropolią, ale może być dumny z ogromnej liczby zabytków historycznych połączonych z przyjazną atmosferą, która pozwala przyjezdnym czuć się tu jak u siebie w domu.
  Erewan leży w Górach Kaukaz, na wysokości od 950 do 1200 metrów n.p.m., nad rzeką Razdan. Jego klimat jest suchy i typowo kontynentalny. Z tarasu widokowego w Parku Zwycięstwa rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto oraz oszałamiająco piękną, wiecznie pokrytą śniegiem górę Ararat. Ogromne place, szerokie aleje, stare kościoły, ruchliwe sklepy, cieniste ogrody, parki z atrakcyjnymi fontannami i kawiarnie to tylko namiastka tych wspaniałości, które zobaczysz, przyjeżdżając do Erewanu.
  W Armenii znajduje się wiele obiektów handlowych, ale centrum kulturalnym tego kraju jest jego stolica. Większość teatrów, sal koncertowych, muzeów i wystaw jest skupionych właśnie tutaj. W Narodowym Muzeum Historycznym Armenii zobaczysz starożytne przedmioty odkryte na obszarze dzisiejszej Armenii. Możesz również udać się do słynnego Matenadaranu im. Mesropa Masztoca - Instytutu Starożytnych Manuskryptów, miejsca, gdzie prowadzi się badania i przechowuje unikaty, które ma w swoim zbiorze ponad 16 000 bezcennych dokumentów. Słynna twierdza Erebuni, zarówno z przyczyn architektonicznych, jak i historycznych, została częściowo odrestaurowana i otwarto w niej muzeum. W Erewanie jest szesnaście ormiańskich kościołów. Dwa lata temu (2001r.) Ormianie świętowali 1700-ną rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa przez Armenię. Z tej okazji przygotowano specjalny program uroczystości. Inne warte zwiedzenia miejsca to Muzeum Rzeźby w Drewnie i Muzea Domowe słynnych ormiańskich działaczy takich jak Aram Khachatryan, Martiros Saryan, Sergej Paradzanow i wielu innych. Możesz również zwiedzić Pomnik Ofiar Ludobójstwa 1915 r. W Erewanie znajduje się światowej sławy opera Sepandiarov, która mieści się w budynku będącym prawdziwym arcydziełem architektury.
  Erewan jest przystosowany do swojego smaku i budżetu. Dostępne są nowoczesne hotele, apartamenty i wille. Na pewno docenisz słynną ormiańską gościnność i ciekawe połączenie narodowej i nowoczesnej, Europejskiej kuchni. Nie przegap światowej sławy ormiańskich koniaków i wybornych win. Tradycyjna ormiańska kuchnia będzie jednym z powodów, dla których twoja podróż do Armenii będzie niezapomnianym przeżyciem.


  Główne miasta: Gjumri (dawniej Leninakan), Wanadzor (dawniej Kirowakan), częściowo zniszczone podczas trzęsienia ziemi 1988, w którym zginęło ok. 30 tys. mieszkańców.


Warunki naturalne:

  Kraj położony w północno-wschodniej części Wyżyny Armeńskiej, ograniczonej górami Małego Kaukazu o wysokości 3000-4000 m n.p.m. Najwyższy szczyt, wygasły wulkan Aragac 4090 m n.p.m. Obszar aktywny sejsmicznie, silne trzęsienia ziemi 1988 i 1993. W południowo-zachodniej części kraju śródgórska Kotlina Araracka.

  Główne rzeki: Araks, Achurian, Razdan, Arpa, Worotan. W rowie tektonicznym na wysokości 2000 m n.p.m. jezioro Sewan (największe na Kaukazie). Liczne źródła mineralne. Roślinność stepowa występuje do wysokości ok. 2000 m n.p.m., powyżej lasy dębowo-bukowe, pokrywaące 15% powierzchni i łąki górskie. Kilka rezerwatów przyrody, największe: Diliżański, Chosrowski oraz park narodowy Sewan.


Klimat:

  Klimat podzwrotnikowy kontynentalny, suchy. Średnia temperatura w styczniu od -5 do 0°C, w lipcu 24-26°C, w górach o ok. 6-8°C niższa. Suma roczna opadów 200-600 mm, pora deszczowa od XI do V. Średnia temperatura powietrza i średnia suma opadów w stolicy kraju wynoszą: w styczniu -5°C i 20 mm, w lipcu 25°C i 5 mm.

Mapa Armenii

Ludobójstwo - 1915

Chaczqar - kamienny symbol krzyża ormiańskiego

Pieniądze - DRAM

Góra Ararat (Masis)

Jezioro Sewan

Galeria zdjęć

Gra - Krótki NARDIErewan

Centrum Centrum

Fontanna na placu Gaja Fontanna na placu Gaja

Matenadaran - im. Mesropa Masztoca "Matenadaran" im. Mesropa Masztoca

Kompleks sportowo-rekreacyjny - Hamalir Kompleks sportowo-rekreacyjny "Hamalir"

Dom muzyki im. Komitasa Dom muzyki im. Komitasa

Pomnik Dawida z Sasuna Pomnik Dawida z Sasuna

Pomnik Wardana Mamikoniana

Pomnik Wardana Mamikoniana

Pałac młodzieży

Pałac młodzieży

Hotel Dwin Hotel Dwin

Budynek Politechniki w Erewanie Budynek Politechniki w Erewanie

Erewański Uniwersytet Erewański Uniwersytet

Muzeum Erebuni Muzeum Erebuni

Świątynia Garni Świątynia "Garni"

Kompleks architektury Gegard Kompleks architektury Gegard

Sobór Eczmiadzin

Sobór Eczmiadzin

Lotnisko Zwartnotc
Lotnisko Zwartnotc

Ormiańska szkoła w Polsce

Zdjęcia z historycznej Armenii

Wyspa AchTamarReklama
WebMaster: Samvel ShahumyanCopyright © 2001 Hayastan.republika.pl