Hayastan.republika.pl

Miasto ANI

Miasto ANI

Miasto ANI obecnie znajduje się na terenie państwa tureckiego

Ani

Ani

Ani

Ani

Ani

Ani

Ani

Ani

Autor zdjęć Dominik Jarząbek


  ANI, staroż. miasto Armenii, ob. w Turcji, w pobliżu granicy z Armenią; znane od I w., 1319 zniszczone przez trzęsienie ziemi; zachowane fragmenty murów, budowli pałacowych i sakralnych, dzielnic mieszkaniowych.

  Ani dziś znajduje się w Turcji przy prawym brzegu rzeki Achurian, gdzie na lewym brzegu znajduje się Armenia. Obecnie na miejscu pięknego miasta Ani są ruiny.

  Ani znajduje się na wysokość 1500 m. n. p. m. i jest otoczona wyżynami. Do dziś istniejących ruinach znaleziono resztki z budynków które zostały budowane jeszcze p. n. e. w pierwszym tysiącleciu. Nawet jaskinie znajdujące w Ani były zamieszkalne , w jednym z jaskini znaleziono łańcuszek z brązu , który pochodzi z drugiego tysiąclecia p. n. e. Natomiast pobliskim cmentarzu znaleziono rzeczy pochodzące 8-7 wieku p.n. e.

  Zamek Ani należał do rodu Książąt Kamsarakan, jednak w roku 780 Aszot Bagratuni kupując terytorium należną do Kamsarakan staje się jego właścicielem, sprzyjając temu by Ani stała się jednym z najważniejszych zamków Armenii.

  Podczas panowania króla Aszota III (lata panowania 953-977) 961 roku Stolicą Armenii stała się Ani. Po kilku latach król Aszot buduje wewnętrzne mury miasta dając nazwę Aszotaszen. Dobudowane zostaje również pałac i łaźnię pozostawione jeszcze przez książąt Kamsarakanów.

  Ani, która znajdowała się na drodze handlowej Dwin-Trapezunt (dziś- Trabzon) szybko zaczyna przyciągać zarówno handlarzy pobliskich miejscowości jaki budowniczych i rzemieślników. Zaczyna się produkcja dywanów, srebrnych, złotych ozdób, produkcja broni i narzędzi rolniczych oraz ich rozpowszechnienie zagranicą.

  Smbat II (977-989) aby chronić miasto buduje nowy mur o nazwie Smbatjan o 2,5 km szerokości i 8-10 m wysokości , mur ten budowano 8 lat do 989 roku.

  Zamek Ani miał 80 wieży gdzie były pomieszczenia na bron, gdzieniegdzie były kościoły, świątynie.
  Przy panowaniu króla Gagik I ( 989-1020) Szacuje się, że w Ani liczba ludności dochodziło do 200.000.
  1001 roku żona króla Smbata II królowa Katranide finansuje aby skończyła się budowa najważniejszej świątyni Św. Bogurodzicy. Fundament budowy tej świątyni postawione było 989 roku.


tłumaczenie z języka ormiańskiego: Mariam Zazyan-Jaworska


[ Różne ] - [ Achtamar ]Reklama
WebMaster: Samvel ShahumyanCopyright © 2001 Hayastan.republika.pl